Bobblehead Bunny

21 Kasım 2013

DIY- Kendin Yap- Toka Kutusu Yenileme


Yıllar önce bana canım teyzemin yaptığı, yıllarca bayılarak kullansam da artık hem biraz görmekten sıkıldığım, hem de eskiyen kutuma bir çare bulmam gerekiyordu. Teyzemin hediyesini çöpe atamam ya ben de yenileyeyim dedim :)


Söz konusu kutumuz bu. Teyzem bir gün bloğuma denk gelirse kutusunu tanıyacaktır. Blog yazdığımı da bilmiyor, umarım denk gelmez :D

Benim kutuyu yenilemeden önce ilk yaptığım şey temizlemek oldu. Banyoda duran bir kutu. Üzerine boya bulaşmıştı. Resimde de görebilirsiniz zaten renk renk lekeler olduğunu. Kutuyu güzelce cifledim. Boya çıkmadı, çok hafif asetonla müdahale ettim ama baktım boyası gidecek çok uğraşmadım. Altın yıldızı simler var ya nokta nokta, onları söktüm tek tek. Zaten ben yapmıştım onları da :) Sonra içini de temizleyip boşalttım. Bunları yapınca kutum yenilemeye hazır hale geldi :)

Malzemeler

1- Desenli, yapışkanlı kağıt.
2- Silikon tabancası
3- Kurdele
4- Makas

Yapışkanlı kağıdı 2.5 liraya aldım ve çok az harcadım bu proje için. Kurdele evde vardı ama 1.5 liraymış. Silikon tabancası da evde vardı. Pek çok kendin yap projemde kullandım. Sadece 5 liraya almıştım yıllar önce. Makas her evde var zaten :) Yani bana 2.5 liraya mal oldu bu yenileme :)


Evet kurdeleyi yapıştırmadan önce fotoğraflamayı unutarak çok güzel iş becermişim :) Her neyse, kutuya uygun şekilde yapışkanlı kağıt kestim. İstediğim alana yapıştırdım. Kenarına da silikon kullanarak kurdeleyle çerçeve yaptım ki düzgün dursun. Köşeler azıcık potlandı ama olsun :)


Kurdeleyi yakından çektim :)


İçi de temiz dursun diye iç kapağına da yapıştırdım aynı kağıttan. Çok basit bir işlem, hava almamasına dikkat edin yeter :) İçine de tokalarımı dizdim, öyle çektim :)


Bu da son görünümü. Gördüğünüz gibi hala bir iki leke mevcut ama ilk halinden çok çok daha iyi. Kutunun rengiyle kağıttaki yaprakların rengi birbirine çok iyi uydu.Banyoda da yerine çok yakıştı :) Ben çok beğendim yeni halini :)

Daha önceki kendin yap projelerime bakmak için tıktık.

Ne düşünüyorsunuz? Sizin de yenileyecek kutularınız var mı evinizde? 

6 yorum :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...